Celem programu APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ jest rozwijanie w dzieciach w wieku 8-12 la podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie ich do radzenia sobie z trudnościami zycia codziennego. Program odwołuje się do założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E.P. Seligmana.
Jednym z nich jest to, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia. Realizacja programu powinna przyczynić się do rozwijania w dzieciach umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami poprzez budowanie pozytywnych przekonań, wiary w siebie i zrozumienia dla innych.
W ramach zajęć uczestncy realizują małe projekty, których zadaniem jest leczenie ran duszy, odzyskiwanie dobrego humoru i nadzieii oraz nabywanie odporności psychicznej. Tworzy się z nich Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej.
Program został zbudowany na podstawie 10 Wskazań dla zachowania zdrowia psychicznego i projektu Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej dla dzieci, zaprezentowanego przez Sigrun Danielsdottir z Islandii na międzynarodowych warsztatach dla koordynatorów programu Przyjaciele Zippiego.
W programie APTECZKA omawiane są z uczniami następujące zagadnienia:
- Apteczka skarbów – jak leczyć rany duszy?
- Optymizm – myśl pozytywnie, wtedy jest łatwiej!
- Przyjaźń – okazuj miłość i przyjaźń!
- Kreatywność – ucz się całe życie, odkrywaj i wzmacniaj swoje talenty!
- Wytrwałość – nie poddawaj się, sukces w życiu to bieg na długi dystans!
- Zdrowie fizyczne – dbaj o zdrowie i ćwicz codziennie – to poprawia samopoczucie!
- Szczerość – nie komplikuj niepotrzebnie swojego życia!
- Życzliwość – próbuj zrozumieć i wspierać innych!
- Wdzięczność – okazuj wdzięczność za wszystko, co cię spotyka!
- Marzenia – wyznaczaj sobie cele i snuj marzenia!
Więcej informacji na stronie: Centrum Pozytywnej Edukacji.